Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto „rozdaje”, kto zdolny jest dawać.

J.E. Biskup Józef Górzyński - Arcybiskupem Koadiutorem Archidiecezji Warmińskiej

Stolica Apostolska mianowała 10 lutego br. biskupa pomocniczego archidiecezjiwarszawskiej ks. bp. Józefa Górzyńskiego arcybiskupem koadiutorem archidiecezjiwarmińskiej, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Lentini.Biskup Józef Górzyński ma ponad roczny staż biskupi. Został biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej pod koniec 2013 roku. W Konferencji Episkopatu Polskipełni obecnie funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Służby Liturgicznej w Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której jest również członkiem.
Jest takżeprzewodniczącym Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy św., a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów i Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

Urodził się 5 marca 1959 r. w Żelechowie. W 1979 r. wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa w dniu 2 czerwca 1985 r. Jako neoprezbiter został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii Grójec, a dwa lata później – na studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Pracę doktorską obronił w 1996 roku. W roku 1993 został prefektem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Rozpoczął także wykłady z liturgiki na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 2004 r. ks. Górzyński został mianowany proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. W 2012 r. kard.Kazimierz Nycz powierzył mu funkcję moderatora wydziałów duszpasterskich kurii. 4 listopada 2013 papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej ze stolicą tytularną Leontium. Święcenia biskupie z rąk kard. Kazimierza Nycza przyjął – wraz z drugim biskupem nominatem Rafałem Markowskim – 7 grudnia 2013 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Ad Mysterium ministrandum” (Do posługi Tajemnicy).Biskup koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na biskupa diecezjalnego. „Z chwilą wakansu stolicy biskupiej, biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony, jeśli zgodnie z przepisami prawa objął swój urząd” – podaje Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 409 – § 1).

episkopat.pl