ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 27 lutego 2022

ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 27 lutego 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.
  2. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.
  3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
  4. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”. Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msza Święta o godz. 18.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki przed mszą oraz na nabożeństwo gorzkich żali w każdą niedzielę przed mszą. Godzina mszy w tygodniu o 16.00.
  5. W piątek, 4 marca, przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza. Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest to dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.
  6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca: odwiedziny chorych w piątek przed południem; możliwość sakramentu pokuty przed mszą. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą Wielkiego Postu. Zmiana tajemnic różańca św. i wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracja po Mszy Świętej o godz. 8.00.
  7. Od poniedziałku 7 marca rozpocznie się kurs przedmałżeński. Spotkania w parafii WNMPanny w Szczytnie. Spotkanie o godz. 19.00 w salce katechetycznej. Przypominam, że odbycie kursu przedmałżeńskiego jest wymagane przepisami Prawa Kościelnego.
  8. Do nabycia jest nowy numer Gościa Niedzielnego. Cena numeru od nowego roku 8zł. Odbiór czasopisma w zakrystii.

 

W tym tygodniu patronują nam:

4 marca – Święty Kazimierz (1458-1483), królewicz, wielki czciciel Maryi.

 

Intencje i godziny Mszy świętych w tym tygodniu:

 

27.02.2022 8 Niedziela Zwykła; rok „C”

8.00 – † Stanisława, † Kazimierz Antosiak, † Jadwiga, † Zbigniew Michalscy, † z rodz. Antosiaków, Oleksików

8.00 – w int. Żołnierzy wyklętych

11.30 – † Zdzisław Szymański (9r)

11.30 – † Barbara Trojanowska, † Bogusław Trojanowski, † Irena Roszkowska

 

28.02.2022 Poniedziałek

8.00 – o zdrowie dla Ryszarda z okazji ur

 

01.03.2022 Wtorek

17.00 – † w pewnej intencji

 

02.03.2022 Środa Popielcowa

18.00 – † w pewnej intencji

 

03.03.2022 Czwartek po Popielcu

16.00 – † w pewnej intencji

 

04.03.2022 Piątek

16.00 – † Kazimierz, † Jan, † Stanisław Wróblewscy

 

05.03.2022 Sobota po Popielcu

16.00 – † Sławomir Cymerys (4r)

 

06.03.2022 1 Niedziela Wielkiego Postu; fioletowy

8.00 – o Boże błog., zdrowie, wszelkie łaski oraz opiekę Matki Bożej dla członkiń Kół Różańcowych z Szyman, Nowin i Szymanek

11.30 – † Marianna, † Władysław Kaczmarek

11.30 – † Stanisław Grabowski