PRZEMIENIENIE PAŃSKIE 6 sierpnia 2023

PRZEMIENIENIE PAŃSKIE 6 sierpnia 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Dziś Chrystus wzywa każdego z nas do przemiany. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.
  2. W sierpniu w szczególny sposób łączymy się z tak licznie pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Niech nasze serca i wzrok będą utkwione w te sierpniowe do w oblicze naszej Jasnogórskiej Pani i Królowej!
  3. W środę, 9 sierpnia, w liturgii wspominamy świętą Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein (1891-1942), współpatronkę Europy. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Święty Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.
  4. W czwartek, 10 sierpnia, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła da się wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce.
  5. Do nabycia jest nowy numer Gościa Niedzielnego. Zachęcam do dobrej lektury. Zapowiedzi. Szkaplerz.

 

W tym tygodniu patronują nam:

8 sierpnia – św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię przez głoszenie słowa i świadectwo życia.

11 sierpnia – św. Klara (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.

 

Intencje i godziny Mszy świętych w tym tygodniu:

 

06.08.2023 Niedziela Przemienienie Pańskie

8.00 – † Jadwiga Moszczyńska (4m)

8.00 – o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Kół Różańcowych z Szyman, Nowin i Szymanek

 

11.30 – † Urszula Wróblewska (1r)

11.30 – † Genowefa, † Teofil, † Weronika, † Ireneusz, † Robert Płoscy, † Celina, † Bronisław Deptuła

 

07.08.2023 Poniedziałek

8.00 – †

 

08.08.2023 Wtorek; wspo. św. Dominika, kapłana

8.00 – †

 

09.08.2023 Środa; święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy

17.00 – † Celina, † Jan Lewandowscy, † Janusz Wierzbicki

 

10.08.2023 Czwartek; święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika

17.00 – † ks. Romuald Mężyński (zam. Koło Różańcowe)

 

11.08.2023 Piątek; wspo. Najświętszej Maryi Panny Świętolipskiej

16.00 – o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Katarzyny i Kamila z okazji zaw. sak. małżeństwa

 

12.08.2023 Sobota; wspo. św. Klary, dziewicy

17.00 – o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Grażyny i Marka Rucińskich (45r. sak. małżeństwa)

19.00 – † Filip Piórkowski

 

13.08.2023 XIX Niedziela Zwykła

8.00 – Henryk Skalski (10m)

8.00 – † Wiesław Orzoł (5r)

 

11.30 – o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Filipa Ciok z okazji 18 r. urodzin

11.30 – Edward (10r), † Marianna, † Tadeusz Krawczyk, † Jerzy, † Elżbieta Deptuła

 

ZAPOWIEDZI:

KAMIL EMIL PARZYCH; kawaler; zam. Wykrot; gmina Myszyniec

KATARZYNA LIS; panna; zam. Nowiny; gmina Szczytno