SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 23 lipca 2023

SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 23 lipca 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. W dzisiejszą niedzielę, w bliskości środowego wspomnienia liturgicznego Świętych Joachima i Anny, w całym Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.
  2. Dzisiaj też – zgodnie z zapowiedzią – z racji przypadającego we wtorek liturgicznego wspomnienia Świętego Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, po wszystkich Mszach Świętych pobłogosławimy pojazdy mechaniczne i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Dlatego proszę kierowców, aby zatrzymali się jeszcze chwilę przy zaparkowanych w pobliżu kościoła pojazdach na ten obrzęd błogosławieństwa.
  3. We wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto Świętego Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie nie jest porażką, a raczej świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.
  4. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy Świętych Joachima i Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych Świętych Małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków, tych żyjących oraz powołanych już do wieczności.
  5. Natomiast w sobotę, 29 lipca, przypada liturgiczne – na mocy decyzji papieża Franciszka – wspólne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. W ich domu w Betanii Pan Jezus doświadczył rodzinnej atmosfery i przyjaźni. Marta udzieliła Mu gościny, Maria wsłuchiwała się pilnie w Jego słowa, a Łazarz wyszedł z grobu na polecenie Tego, który upokorzył śmierć. Wpatrujmy się w ich przykład, abyśmy tak samo jak oni otwartym sercem przyjmowali Pana Jezusa, jednocześnie pilnie słuchali Jego nauki i z wdzięcznością przyjmowali łaski, którymi nas obdarza.
  6. Do nabycia jest nowy numer Gościa Niedzielnego. Zachęcam do dobrej lektury. Odpust; zapowiedzi; dotacja.

 

W tym tygodniu patronują nam:

24 lipca – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1999 roku (wspomnienie obowiązkowe).

 

Intencje i godziny Mszy świętych w tym tygodniu:

 

23.07.2023 XVI Niedziela Zwykła

8.00 – † Janina Skalska (8r)

8.00 – † Andrzej Łosiewicz, † Henryka, † Stanisław Staszewscy, † Janina, † Bronisław Boksińscy, † Teresa, † Wiesław Kiełbiewscy, † Krystyna Malon, † Bożena, † Zdzisław Świderscy, † Tadeusz Saj

 

11.30 – † Marianna, † Kazimierz Lewandowscy, † Mieczysław Świerczewski

11.30 – † Mirosław Lisiewicz (11m)

 

24.07.2023 Poniedziałek; wspom. Św. Kingi, dziewicy

8.00 – †

 

25.07.2023 Wtorek; święto św. Jakuba apostoła i wspom. Św. Krzysztofa, patrona kierowców

11.30 – † pogrzebowa

 

26.07.2023 Środa; wspom. Św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny

17.00 – †

 

27.07.2023 Czwartek;

17.00 – † Robert Płoski (2m)

 

28.07.2023 Piątek;

17.00 – dziękczynno błagalna za dotychczasowe życie i o błog. na dalsze lata dla Krystyny Kulas

 

29.07.2023 Sobota; wspom. św. Marty, Marii i Łazarza

17.00 – o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Martyny i Marcina

17.00 – † Antonina Pszczółkowska (15r), † Karol Malinkiewicz (7r)

 

30.07.2023 XVII Niedziela Zwykła

8.00 – † Zofia Dykty (7m)

8.00 – † Stefania (15r), † Stefan Zapadka

 

11.30 – † Jerzy Pohulajewski

11.30 – Lucjan, † Andrzej, † Mirosław, † Jan, † Marianna Łosiewicz, † Zdzisław Grabowski