TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 22 stycznia 2023

TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 22 stycznia 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele powszechnym obchodzona jest jako Niedziela Słowa Bożego. W liście apostolskim papież Franciszek napisał: „Dzień poświęcony Biblii nie powinien być «raz w roku», ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących. W tym celu musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty”.
  2. Z okazji przypadającego w sobotę Dnia Babci i w dzisiejszą niedzielę Dnia Dziadka serdeczną pamięcią obejmijmy nasze drogie babcie i drogich dziadków, módlmy się za tych żyjących i tych, którzy odeszli już do Pana. Bardzo wiele im zawdzięczamy. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i codzienna serdeczna pamięć.
  3. W całym Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Domaga się jej od nas sam Jezus, ucząc: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Tak bardzo upragniona przez Pana Jezusa jedność została zniszczona przez ludzką pychę i jest zgorszeniem dla świata. Dlatego nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej przywrócenia. W tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy, trudy i cierpienia.
  4. W środę, 25 stycznia, przypada święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Przez jego wstawiennictwo prośmy o łaskę, aby Pan również nas zechciał nawrócić. Tego nawrócenia potrzebujemy na co dzień. Podobnie jak św. Paweł, powinniśmy stać się narzędziem Bożym, a wpatrując się w jego wspaniały wzór, kroczyć wiernie po drogach wiary, co więcej – nieść ją innym, świadczyć mężnie o Chrystusie – Zbawicielu świata.
  5. W czwartek, 26 stycznia, w Kościele będziemy obchodzili Dzień Islamu. Dziś słowo „islam” często budzi niepokój, a nawet wywołuje wrogość. Mimo wszystkich trudnych doświadczeń, którymi naznaczona jest nasza współczesność, prośmy tego dnia o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie wzajemnie z miłością i zrozumieniem, przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie.
  6. Odwiedziny duszpasterskie – kolęda w tym tygodniu: poniedziałek – Ciemna Dąbrowa; wtorek – Nowojowiec; czwartek – Sasek Mały; w piątek i sobota – Sasek Wielki.
  7. Do nabycia jest także nowy numer „Gościa Niedzielnego”.

 

W tym tygodniu patronują nam:

24 stycznia – św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej.

26 stycznia – św. św. Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła; obaj byli biskupami i obaj ponieśli śmierć męczeńską za wiarę.

28 stycznia – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej; jego dzieła filozoficzne i teologiczne do dziś stanowią ważną inspirację dla nauczania Kościoła.

 

Intencje i godziny Mszy świętych w tym tygodniu:

 

22.01.2023 2 Niedziela Zwykła

8.00 – † Edyta Cymerys (4r)

8.00 – † Czesław (14r), † Bronisława, † Michał Lutostańscy, † Feliks, † Genowefa Mickiewicz, † Eugeniusz Lasota

11.30 – † Mirosław Lisiewicz (5m)

11.30 – † Wacław Kowalczyk (5r)

 

23.01.2023 Poniedziałek

18.00 – †

 

24.01.2023 Wtorek: wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła

18.00 – †

 

25.01.2023 Środa; Nawrócenie św. Pawła Apostoła

18.00 –

 

26.01.2023 Czwartek; wspomnienie św. Biskupów Tymoteusza i Tytusa

18.00 –

 

27.01.2023 Piątek

18.00 – †

 

28.01.2023 Sobota; wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, kapłana i doktora Kościoła

18.00 – †

 

29.01.2023 4 Niedziela Zwykła

8.00 – † Zofia Dykty (1m)

8.00 – za parafian

11.30 – † Marianna Krawczyk (3r) † Edward, † Tadeusz Krawczyk, † Elżbieta, † Jerzy Deptuła

11.30 – † Jan, † Maria, † Stanisława Olender, † Stanisław, † Józef, † Antonina Szczepańscy