TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU 11 grudnia 2022

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU 11 grudnia 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. To już połowa Adwentu. W tym tygodniu, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Przypatrzmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź.

 

  1. Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu Świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż w tę właśnie radosną niedzielę.

 

  1. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritasu. Miejmy serca wrażliwe i otwarte. Przed świętami Bożego Narodzenia zazwyczaj myślimy też o świątecznych prezentach, zwłaszcza dla dzieci. Zwyczaj ten ma swoje religijne uzasadnienie. Może wyrażać wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus przyniósł całej ludzkości.

 

  1. Dzisiaj rozpoczynamy też Kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.

 

  1. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszam serdecznie wszystkich na Msze Święte roratne; szczególne zaproszenie kieruje do dzieci i młodzieży. W tym tygodniu w naszym kościele będą one odprawiane w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 6.30. Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana.

 

  1. Od dzisiaj rozpoczęły się ostatnie rekolekcje w naszym dekanacie w parafii św. Brata Alberta w Szczytnie. Plan podany na tablicy ogłoszeń. W sobotę w naszej parafii przeżywać będziemy nasz Dzień skupienia adwentowego. Msze w tym dniu: Zabiele godz. 16.00 i w Szymanach godz. 18.00. Podczas mszy możliwość sakramentu pokuty. Zachęcam do skorzystania z tej możliwości byśmy te święta przeżyli w jedności i pojednani z Bogiem i naszymi bliskimi.

 

  1. Wyjątkowo w czwartek msza o godz. 15.30. Zmiana spowodowana jest uroczystością w remizie OSP(przekazanie nowego samochodu dla naszych strażaków z OSP). Serdecznie zapraszam na to wydarzenie godz. 16.30.

 

  1. W zakrystii można zakupić opłatki na naszą wigilię domową oraz świece Caritas (10 zł). Do nabycia jest także nowy numer „Gościa Niedzielnego”, jest także kalendarz na nowy rok( 5zł).

 

W tym tygodniu patronują nam:

13 grudnia – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary około 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych (wspomnienie obowiązkowe).

14 grudnia – św. Jan od Krzyża, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, za co wyróżniono go tytułem doktora Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

 

Intencje i godziny Mszy świętych w tym tygodniu:

 

11.12.2022 3 Niedziela Adwentu; różowy; rok A

8.00 – † Mieczysław Ścibek (7r), † Antonina Ścibek, † Władysław, † Rozalia Dykty

11.30 – † Leokadia, † Jan Orzechowscy, † z rodz. Orzechowskich

 

12.12.2022 Poniedziałek

6.30 – †

 

13.12.2022 Wtorek; wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy

6.30 –

 

14.12.2022 Środa; wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

6.30 –

 

15.12.2022 Czwartek

15.30 – † Henryk Skalski (2m), † Alicja Marzena Skalska (2msza)

 

16.12.2022 Piątek

16.00 – † Marianna Foruś (7m)

 

17.12.2022 Sobota – ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA

18.00 – o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Czesławy Enerlich z okazji 80 r. urodzin

 

18.12.2022 4 Niedziela Adwentu; fioletowy; rok A

8.00 – † Filip Piórkowski

11.30 – † Stanisław, † Szczepan, † Feliksa, † Henryk Grabowscy, † Czesława, † Zygmunt Czereszko